Armored Capillary, 0.060" ID x 18" L, Mfr: SEC99AB-18C-A
★★★★★ 4.7 94 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.herbhaven.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
SEC99AB-18C-A Armored Capillary Tubing, Connection Size 1/4 in SAE Female Flare, Length 18 in, Inside Dia. 0.06 in, Outside Dia. 0.125 in, Max. Working Pressure 600 psi, Temp. Range -50 Degrees to 350 Degrees F, Sleeve Material Brass, Tubing Material Copper, Standards CCN SFCS2, CCN SFCS8, UL Recognized SA9457, For Use With All Common Non-Corrosive Refrigerants, Includes One Straight End and One 90 Degrees End With Breakaway Schrader Valve Depressor On One End
  • ✅ Armored Capillary, 0.060" ID x 18" L
  • ✅ Item: Armored Capillary Tubing
  • ✅ Outside Dia.: 0.125 in
  • ✅ Overall Length: 18 in
  • ✅ Material: Brass
Brand Name MOLLIFII
Manufacturer MOLLIFII
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
94 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (81)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)